Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

برنامه نویسی مبایل با Asp net MVC - قسمت اول

 

مقدمه ای بر برنامه های بومی مبایل با asp.net mvc

این روزها نقش طراحی وب سایت به عنوان بستری پر اهمیت برای انجام فعالیت های آنلاین، مانند به اشتراک گذاری منابع، تجارت، حضور در شبکه ای اجتماعی و بسیاری اعمال دیگر بر هیچکس پوشیده نیست. افراگرافیک بستری را جهت آموزش برنامه نویسی و طراحی وب سایت همچنین طراحی مالتی مدیا را فراهم آورده است .

مایکروسافت یکی از بزرگترین و نام آورترین شرکت ها در تولید و ایجاد بستر های مورد نیاز برای توسعه گران است که با ارائه ی ابزارها و بستر های لازم برای تولید برنامه های مبتنی بر وب امکانات زیادی را برای برنامه نویسان فراهم کرده است.

Asp.net MVC یکی از جدیدترین چهارچوبهایی است که باتوجه  به امکان استفاده از جدیدترین استانداردهای وب، قابلیت سفارشی سازی و مفاهیم واقعی پروتکل HTTP،  توسط مایکروسافت عرضه شده است و هر روز بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد.

برنامه نویسی با معماری Asp.net MVC  صرفا محدود به سرورهای دسکتاپی نیست، چراکه  یکی از مزیت های اصلی آن ایجاد یک رابط کاربری یکپارچه برای تمامی دستگاه ها از جمله موبایل ها، تبلت ها و انواع PCهایی می باشد که امکان استفاده از وب سایت هایی تحت سروری در فضای مجازی را دارند.

تولید  برنامه های بومی مبایل با asp.net mvc

امروزه استفاده از موبایل بسیار فراگیر شده است:

حدود ده سال قبل در یک کنفرانس ،ما به عنوان یکی از توسعه دهنده گان  حرفه ایی مایکروسافت ویدیویی ارائه دادیم که  آینده  کاربرد مبایل ها شفاف تر نشان میداد. دراین ویدیو مواردی از جمله امکان جستجو پیشرو در پنجره های مبتنی بر صفحه های خود موبایل، برای مکان یابی های  مشخصی مانند نزدیک ترین مطب پزشک را نشان دادیم. زمانی که موبایل های خانوادهII(http:/en.wikipedia.org/wiki/palm VII)  که قابلیت استفاده از وایرلس را در مبایل های هوشمند فراهم کرد، این آینده پیشبینی شده ملموس تر شد.

درواقع در اوایل 2012 ما در آینده ایی زندگی می کردیم که انواع متنوعی از تبلت ها و موبایل های هوشمند در قیمت های مختلفی در بازار در دسترس قرار گرفته بودند. اگرچه آن زمان هم کاپیوتر برای بسیاری از برنامه نویسان  هوشمندتر به نظر می رسید.

برنامه نویسی و وب سایت 

نرم افزار های توسعه یافته ی مبایل ها: نتیجه ی  پیشبینی های granter

در اولین پیشبینی granterتا سال 2016 ، حدود 50 درصد از کاربرانی که از ایمیل در کلاینت ها استفاده می کنند ، کاربر انواع بروزرها در تبلت ها و مبایل ها خواهند شد. با افزایش تنوع دستگاه های موبایل انتظار افزایش انواع نسخه های نرم افزاری مربوطه هم می رفت. Granterهمچنین پیشبینی کرد تا  سال 2015 این تنوع در مقایسه با تنوع انواع نسخه های ویندوز در کامپیوتر ها به نسبت 4 به 1 خواهد رسید، این یعنی تبلت ها و موبایل های هوشمند تا 4 سال آینده بیشتر از 90 درصد پیشرفت بازاریابی شبکه ایی را ب خود اختصاص میدهد.

فروشگاه های برنامه های اپل در حال حاظر حدود 500000 برنامه ارایه میدهند و باتوجه به افزایش چشمگیر تعداد برنامه نویسان در این زمینه، اندروید و windowaphone ها هم در همین حدود اند.

خط تولید برنامه های مبایل: رفع چالش ها با استفاده از fragmentation

طبق تحقیقات انجام شده،  خطوط تولید برنامه ها به نسبت انواع platform های موبایل متنوع بوده و با امکاناتی که به برنامه نویسان داده شده،  بهتر میتوانند چالش های برنامه نویسی از جمله مسئله ی یکپارچه سازی را پوشش دهند.

در واقع طبق پیشبینی ها تا اواخر 2011 تمامی فروشگاها در فروش سیستم عامل های موبایل ها تقریبا یکپارچه می شوند که 50 درصد آن را محصولات اندروید، 17 درصد را محصولات ios  و symbin و 11 درصد را blackberry و 2 درصد را هم  widoas phone خواهد داشت.

توسعه دهندگان این خط از برنامه نویسی، برای انواع دستگاه ها و پلتفرم های برنامه نویسی جدول زیر را ارائه داده اند:

Development platform

Primary IDE

Primary development language

Primary development platform

Mobile platform

Widows,Mac,OSX,Linux

eclipse

java

Java based

Android

Mac OSX

Xcode

Objective C

Cocoa touch framework

iOS

 

Widows,Mac, OSX

Eclipse

java

Java ME

RIM

windows

Visual studio

C#

Silverlight on the .net platform

Windows phone 7

 زبان ها و پلت فرم ها و انواع ابزارهای مرتبط با آن ها بسیار متنوع اند و به همین دلیل تولید برنامه مختص هر دستگاه در هر پلت فرم  خیلی حائز اهمیت شده است .اگرچه باید توجه کرد که هر پلت فرم  ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد، مثلا در خانواده ی اندروید که دارای بیش از 100 نوع پلت فرم است،  اکثر آنها با نسخه های خاصی از api ها کار می کنند و با نسخه های بالاتر و شاید هم پایین تر مشکل اجرایی دارند.  خلاصه اینکه در حال حاظر مشکل یکپارچه سازی رفع شده و انواع پلت فرم ها در دسته بندی های خاصی به فروش می رسند.

در بخش های بعدی این مبحث را به صورت مفصل تری توضیح خواهیم داد.

www.afragraphic.ir

info@afragraphic.ir

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.