Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

برنامه نویسی مبایل با Asp net MVC - قسمت دوم

برنامه های تحت وب موبایل ها به عنوان راه حلی برای رفع مشکل یکپارچه سازی:

طراحی برنامه های تحت مبایل یا مبایل اپلیکیشن به جهت در دسترس بودن و راحتی استفاده در کنار طراحی سایت قرار گرفته اند به لحاظ کاربرد و زیاد استفاده شدن. طراحی مدیای مناسب جهت ساخت مبایل اپلیکیشن ها و سبک بودن آنها فاکتور مهمی جهت طراحی است.

برنامه های تحت وب راه دیگری برای حل این مشکل است . تمامی پلت فرم ها ، مرورگرهای خیلی خوبی دارند که البته غیر از windows phone ها، پلت فرم های دیگر به صورت سورس باز بوده که از نسخه ی دسکتاپ اپل و google chrome انشعاب گرفته اند،  و چون از جاوا اسکریپت و jquery  و html5 و دیگر استاندارهای وب پشتیبانی می کنند، از لحاظ سرعت و زیبایی ظاهری نسبت به قبل خیلی بهتر شده اند که این میتواند تضمینی باشد بر اجرای این برنامه ها روی انواع موبایل ها با نسخه های متفاوتی از سیستم عامل.

برنامه های تحت وب

اگرچه  برنامه نویسان عادت دارند برای استفاده از پلت فرم های سخت افزاری از همان برنامه های بومی استفاده کنند اما لازم به یادآوری است که   تولید یک برنامه ی تحت وب موبایل با برنامه های دسکتاپ تفاوت عمده ایی دارد.

البته این بدیهیست که  برنامه های بومی رابط کاربری ثابتی دارند و و مانند برنامه های تحت وب منعطف نیستند. مثلا در اندروید دکمه ی منو نشان دهنده ی یک منوی متنی است و کاربر هم همین انتظار را از آن دکمه دارد اما راهنمای برنامه های تحت وبی ممکن است از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد ،همچنین ممکن است به برخی از قطعات سخت افزاری دسترسی محدودتری داشته باشد که برای رفع آن باید مجددا از برنامه های بومی استفاده کند.

برنامه های hybrid : بهتر از برنامه های تحت وبی و بومی است

این برنامه ها درواقع تکامل یافته ی برنامه های بومی اند  که یک پلت فرم ویژه را در مرورگرها جاسازی میکند. تمامی پلت فرم های عمده از جمله اندروید،ios، windows phone 7 و blackberry/RIM این مرورگرها را به عنوان بخشی از پلت فرم خود دارند و چون پوسته ی آنها همان برنامه های بومی است پس کاربران نمیدانند که با برنامه های تحت وبی سروکار دارند. همچنین در اینجا امکان استفاده از قطعات سخت افزاری توسط کدهای javascript در صفحات وب به خوبی فراهم شده است که با اسفاده از callback ها در پلت فرم های بومی می توان به مخاطبین ، تصاویر و یا دوربین دسترسی پیدا کرد. در واقع هرکاری که از طریق کدهای بومی می توانستید انجام دهید در اینجا از طریق کدهای میانی که نقش رابط را دارند قابل انجام است. کدهای میانی برای هر نسخه از پلت فرم ها متفاوت است اما همه ی آنها یک کار خاص و مشترک را انجام می دهند.

اگرچه چندین  freamework میانی جاوااسکریپت وجود دارد اما محبوب ترین آنها پلت فرم  PhoneGap است که علاوه بر اینکه رایگان است بلکه بخش مهمی از ارتباطات  میان قطعات سخت افزاری را هم تامین میکنند.

طراحی وب سایت و اپلیکیشن

یک فریمورک بسیار زیبا برای رابط کاربری :

برنامه های hybrid را میتوان در محیط های متنوعی از جمله در Asp.net تولید کرد که در ادامه برخی از مزایای این محیط را توضیح خواهیم داد:

تفکیک واضح تر مسئولیت ها

 تفکیک سه لایه ایی که در MVC ارائه شده، باعث افزایش دقت روی خروجی html می شود که   می توان رابط کاربری کاربر پسندی را برای برنامه طراحی کرد و البته خود این طراحی هم پیچیدگی های خاص خود را دارد.

 اشتراک گذاری بیشتر کدها با کلاینت های تحت وبی دسکتاپ و تبلت ها

اگر شما یک برنامه ی تحت وبی Asp.net MVC برای مرورگرهای دسکتاپ دارید به راحتی می توانید از  کدهای آن برای نوشتن نسخه ی مبایل هم استفاده کنید. در اکثر موارد می توان از کنترلر و مدل ها د استفاده کرد اما view را باید تغییر داد، که اگرچه در حال حاظر این تغییر هم زیاد راحت نیست اما مطمئنا در نسخه های بعدی mvc آسان تر خواهد شد.

برای آگاهی از آخرین بروز رسانی ها در این زمینه می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

http:/www.asp.net/mvc/tutorials/mvc-4/aspnet-mvc-4-mobile-features

 بهینه سازی بیشتر کدها با مدل های تحت وبی

در MVC به جای ایجاد چند لایه انتزاعی بر روی ظاهر برنامه ها، الگوی بسیار ساده ایی برای کار با صف بندی ها ارائه شده که با اینکار  استفاده از ajax call ها و کدهای jQuery  بر روی انواع کلاینت ها آسان تر شده است. در این حالت، دیگر پچیدگی برنامه نویسی حالت انتزاعی هم از بین می رود.

علاوه بر این موارد، می توان   از لایه های دیتابیس که در برنامه های .net قابل استفاده بودند، می توان در محیط MVC مجددا استفاده کرد چرا که MVC معماری این لایه ها را به طور کامل در خود پوشش می دهد و در اکثر پلت فرم ها امکان پیاده سازی آنها را داده است.

در بخش های بعدی این مبحث را به صورت مفصل تری توضیح خواهیم داد.

 www.afragraphic.ir

info@afragraphic.ir

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.