Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

چاپ کاتالوگ - مرحله اول پیش از چاپ (لیتوگرافی)

مراحل چاپ کاتالوگ - مرحله اول پیش از چاپ (لیتوگرافی)

 همانطور که در مقالات قبلی گفتیم یکی از موثرترین روشها برای معرفی محصولات و خدمات به مشتریان، طراحی کاتالوگ و بروشور است. طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ تاثیر گذار و واضح می تواند یکی از قویترین فاکتورها برای انتخاب شما توسط مشتری باشد. با توجه به اهمیت طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ قصد داریم در این مقاله شما را با مراحل چاپ کاتالوگ آشنا کنیم .

 چاپ کاتالوگ شامل سه مرحله زیر می باشد :

 مرحله اول پیش از چاپ (لیتوگرافی)

مرحله دوم چاپ (ماشین های چاپی)

 مرحله سوم چاپ،صحافی (خدمات پس از چاپ)

چاپ کاتالوگ

  مرحله اول پیش از چاپ کاتالوگ (لیتوگرافی):

 مرحله ی پیش ا زچاپ PrePress

 مرحله پیش از چاپ شامل کلیه ی مراحل از طراحی کاتالوگ  تا انتقال تصویر بر روی پلیت است که شامل طراحی ، آماده سازی و تهیه ی پلیت (زینک) می باشد.

 مرحله ی طراحی و آماده سازی کاتالوگ اصولاً کاری است که به عهده ی  گروه گرافیکی و توسط کانون تبلیغاتی افراگرافیک به صورت کاملا حرفه ای انجام می پذیرد.

 در ابتدا لیتوگرافی به روش سنتی (دستی ) انجام می شد اما اکنون به روش دیجیتالی است. ليتوگرافي فرايندي است كه در طي آن صفحه هايي فلزي از جنس آلومينيوم موسوم به زينك يا پليت ساخته مي شود. از اين صفحه ها در چاپخانه هاي مجهز به سيستم چاپ افست براي انجام عمليات چاپ بر روي كاغذ استفاده ميشود. بنابر اين ليتوگرافي يك مرحله ي واسطه اي در چاپ افست است . فايلهاي طراحي شده ابتدا در ليتوگرافي تبديل به صفحات فلزي شده و سپس اين صفحات به چاپخانه ارسال مي گردد تا در آنجا بوسيله ي آنها عمليات چاپ بر روي كاغذ صورت بگيرد.

در ليتوگرافي ابتدا فايلها به چهار رنگ اصلي سازنده ي خود تقسيم مي شوند و سپس تصوير مربوط به هر رنگ با نوعي پليمر مخصوص بر روي صفحه ي فلزي چاپ مي شود . جنس سطح اين ورقه ي فلزي از موادي پوشانيده شده است كه به هيچ عنوان مركب چاپ را به خود جذب نميكند. در عوض جنس مواد پليمري كه طرح را با آن را بر روي زينك چاپ مي كنند جاذب مركب مي باشد. از همين خاصيت در چاپ استفاده مي شود. براي ساخت زينك دو روش وجود دارد. روش قديمي تر كه امروزه هنوز هم كم و بيش مورد استفاده قرار مي گيرد از دستگاهي به نام ايميج ستر (Image Setter) استفاده مي شود. اين دستگاه هر چهار فايل تفكيك شده از فايل اصلي را با رنگ مشكي بر روي طلق شفاف پرينت مي گيرد. در حقيقت دستگاه ايميج ستر چيزي جز يك پرينتر سياه و سفيد بزرگ ليزي با قابليت پرينت بر روي طلق شفاف نيست. البته دقت چاپ و رزولوشن پرينت در اين دستگاه فوق العاده بالاست. پس از اينكه اين طلق ها آماده شد آنها را بر روي زينك هاي خام چسبانده و با گيره هاي مخصوصي فيكس مي كنند. سطح زينك خام از ماده ي پليمري جاذب مركب پوشانده شده است و در طي فرايند ساخت زينك قسمت هاي اضافي از روي سطح آن برداشته مي شود تا فقط بخشهاي طرح باقي بماند. در حقيقت عمليات چاپ بر روي زينك برعكس حالت معمول انجام مي شود.

فیلم توسط دستگاه ایمج سترImage Setter تهیه شده سپس در قسمتی بنام قید کپی قرار داده می شود .

فیلم طلق شفافی است با سه لایه : 1- لایه پایه 2- قشر رابط 3- امولسیون ( ژله )
فیلم معمولاً ناخوانا تهیه میگردد که بعد از انتقال بر روی زینک خوانا شود. زیرا همان طور که در قسمت فرآیند چاپ توضیح خواهم داد در پروسه ی چاپ افست طرح بر روی سیلندر زینک خواناست و بعد از انتقال بر سیلندر لاستیک ناخوانا شده و با انتقال بر روی کاغذ خوانا می گردد.

بعد از تهیه فیلم ناخوانا آن را بر روی پلیت در دستگاه قید کپی قرار می دهند تا زینک مورد نیاز تهیه شود.با وکیوم فیلم برروی فلزی بنام زینک که جنس آن از روی و آلومینیوم می باشد و با تاباندن اشعه ی ماوراء بنفش و سپس ظهور آن بوسیله ی داروی ظهور طرح مورد نظر بر روی زینک ثبت می گردد. در تهیه زینک ضروری است دقت کافی در نظر گرفته شود زیرا کمترین نقصی در آن باعث خراب شدن کلیه امور چاپی که از روی آن زینک تهیه میگردند خواهد شد.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ

 در روش های پیشرفته تر بوسیله دستگاهی بنام پلیت ستر Plate Setter مستقیماً زینک تهیه می شود و دیگر نیازی به تهیه فیلم و ظهور زینک نیست. این دستگاه دستورات لازم را به طور مستقیم از سِروِری که به آن متصل است دریافت نموده واطلاعات گرفته شده را بر روی زینک ثبت می نماید. توضیح اینکه این زینک ها معمولاً برای تیراژ محدودی پاسخگو هستند و اگر تیراژ کارهای چاپی از حدود 10000 کار بیشتر شود کیفیت خود را از دست می دهند لذا در صورت نیاز برای تیراژ بالاتر ضروری است زینک را در دستگاهی که اصطلاحاً به آن کوره می گویند بسوزانند که به این روش زینک سوزی می گویند. اصول کار بر این است که زینک از کوره به مدت زمان حدود 5 دقیقه عبور می کند و تحت حرارت مشخصی قرار می گیرد و به این طریق مقاومتر می گردد.

اصول کارهای رنگی در انجام امور چاپ کاتالوگ بر پایه چهار رنگ قرمز – آبی – زرد و مشکی است که گفته می شود. CMYK

C آبی = سایان      M = ماژنتا = قرمز     K = مشکی      Y = زرد


بنابر این برای هر رنگ باید یک پلیت (زینک) تهیه شود به این شکل که،مثلا تمام قسمت های طراحی اولیه که دارای رنگ ماژنتا هستند بر روی زینک ثبت شده و بقیه رنگ ها حذف می گردند و بدین طریق زینک ماژنتا تهیه می شود و نیز برای هرکدام از سه رنگ دیگر همین شیوه پیاده خواهد شد.
اگر رنگی که ترکیبی از دو رنگ است، درکاروجود داشته باشد رنگ های تشکیل دهنده در دو پلیت ثبت خواهند شد. مثلاً رنگ سبزی که در طرح است بر روی پلیت سایان با درصد مشخصی که رنگ سایان دارد ثبت شده و بر روی پلیت زرد با درصد معین رنگ زرد ثبت می گردد و هنگام فرآیند چاپ از ترکیب مرکبها رنگ سبز حاصل خواهد شد.

فقط کافیست با یک تماس از مشاوره رایگان کارشناسان افرا گرافیک، قیمت و نمونه کاتالوگ ها مطلع شوید.

021-66912056    021-66120698   0912-2246022

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.