Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

انواع صفحه بندی مجلات ، نشریات

انواع صفحه بندی مجلات ، نشریات 

صفحه بندی شامل صفحه بندی مجلات یا مجله ، روزنامه ، کتاب ، ماهنامه و ... می باشد که طراحی و صفحه بندی هر کدام از آنها باید با توجه به رعایت اصول آن مجله ،نشریه ،کتاب و یا روزنامه انجام شود. در آماده سازی و طراحی یک صفحه باید در ابتدا به ستون بندی مجله ، حاشیه صفحه ها ، فونتها، سوتیتر و تیترها و تصاویر انتخابی دقت شود.

در طراحی مجله باید حتما تناسب بین مطالب رعایت شود، ترکیب بندی ها باید به گونه ای باشد که خواننده را خسته نکند و نوع صفحه ارایی برای مخاطب جذاب باشد.

در بعضی از صفحه آرایی ها باید تصویرسازی انجام شود ( مانند اکثر کتابهای کودک) که باید با استفاده از تکنیکهای گرافیکی  با کامپیوتر یا به صورت دستی انجام گیرد.

هر چند امروزه بسیاری از نشریات از قالب نشریات کاغذی خارج و تبدیل به نشریات دیجیتال شده اند ولی کماکان باید از نظر ترکیب بندی و فضا سازی اصول صفحه آرایی رعایت شود

 در صفحه بندی یا صفحه‌آرایی باید به نکات زیر توجه کرد

۱. انتخاب فونت مناسب با توجه به موضوع کتاب یا مجله
۲. انتخاب اندازه فونت مناسب برای قسمت‌های مختلف کتاب مثل متن اصلی، توضیح شکل‌ها و جدول‌ها و ...
۳. تصمیم‌گیری در مورد فاصله بین سطرها
4. رعایت فاصله و تناسب  بین شکل‌ها و متن‌ها ( ستون بندی مناسب)
5. محل قرارگیری شکل‌ها و جدول‌ها
6. چگونگی چیدمان سرصفحه و پا صفحه
7.  ترتیب چیدمان پانویس‌های فارسی و لاتین
8. چگونگی برخورد با اعداد و فرمول‌های ریاضی

635704048355158893Indesign-1.jpg

قائدتا مجله ها باید به گونه ای طراحی و چاپ شده باشند که دائماً بدون کمک تبلیغات به فروش برسند. هنگامی که فرد در مجله فروشی ها به تعدادی مجله نگاه می کند اهمیتی به طراحی مجله و شکل و شمایل مجله داده میشود. تا آنجا که صفحه آرائی و طراحی به هم ارتباط داده می شوند، روزنامه و مجله هم از جهاتی با یکدیگر شباهت دارند ولی، از جهت دیگر به طور چشم گیری با هم متفاوتند.

بدون تردید، عناصر بصری اصلی در هر دو یکسان هستند: فضای سفید، تصاویر، نوع نمایش، نوع متن و برخی تزئینات تایپوگرافی در هر دو مورد. حتی می توان گفت وظایف نمایشی در هر دو رسانه ارتباطی یکسان است، مسلماً افرادی که صفحه آرایی روزنامه ویا صفحه آرایی مجله را انجام میدهند سعی در ترغیب و تداوم توجه خواننده دارند. روزنامه ها با حقایق روزمره سر و کله میزنند و اشتیاق طبیعی برای خواندن اخبار در وجود خواننده ها وجود دارد و آن ها را به آن سمت و سوی خود سوق می دهد.

مجله ها اکثرا با سرگرمی ها، و تجدید نظریات و جداول سر و کار دارند. درحالی که روزنامه ها ممکن است آیتم های زیادی در هر صفحه، مطلب داشته باشند، طراحان مجله، اغلب چند صفحه را به یک مقاله خاص اختصاص میدهند و هنگامی که ظاهر مجلات مد نظر باشند؛ مورد توجه افراد نکته سنج تر قرار میگیرند.

کاغذ نامناسب، تصویرسازی های ضعیف، صفحات سرهم بندی شده عموماً مورد قبول نیستند. حداکثر استفاده از تکنیکهای گرافیکی و جذابیت های تصویری در جذب خواننده، تنها یک امر پسندیده برای مجله ها نیست بلکه امری ضروریست. بنابراین، اگرچه قواعد تایپوگرافی و طراحی گرافیکی ممکن است یکی باشند، ولی کاربرد آن ها میبایست متفاوت باشد. اصول صفحه آرائی مجلات و طراحی کاتالوگ به تبلیغات نزدیکتر هستند تا به روزنامه و یا کتاب. در هر دو مورد، تلاش فراوانی شده است تا بیشترین قدرت فروش از طریق استفاده از بهترین تکنیکهای نمایشی به دست آید.

 

انواع صفحه بندی مجلات ، نشریات 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.