Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

طراحی و چاپ ست اداری

طراحی و چاپ ست اداری | طراحی برگه آ4 و پاکت نامه

به مجموعه ای از اوراق یا کاغذهایی که در امور اداری و پرسنلی یک شرکت یا سازمان، جهت فعالیت‌های رسمی یا غیر رسمی، استفاده می گردد، اوراق اداری یا ست اداری می‌گویند . از آنجا که به دلیل زیبایی شناختی و هماهنگی هر بیشتر آن سازمان یا برند، بهتراست این اوراق به یکدیگر شبیه و متناسب با هم طراحی و چاپ گردند، بهمین دلیل به آنها اصطلاحا ست اداری گفته می‌شود . به عبارت دیگر ست اداری شامل کلیه ملزوماتیست (سربرگ ، پاکت ، یادداشت ، کارت و ) که برای انجام مکاتبات وارتباطات تجاری و اداری توسط شرکتها وسازمانها استفاده میگردد. ست اداری معرف وهویت سازمانیهرمجموعه است . ست اداری بطور استاندارد شامل : سربرگ A4 ، سربرگ A5 ، پاکت نامه ( ملخی ) ، پاکت A4 ، کارت ویزیت می گردد. که این ساده ترین ترکیب ست اداری می باشد . شرکت ها بعضی از اوقات  فراتر از این اقلام وارد عمل می شوند  و اقدام به تهیه ساک خرید اختصاصی، خودکار اختصاصی، لیوان اختصاصی و محصولاتی از این دست می نمایند که باعث می گردد یکپارچگی بیشتری در سازمان خود ایجاد نماید.
حال با تغییر نگرش در مورد ست اداری ،علاوه بر رفع نیاز ملزومات اولیه سازمانی می توان با استفاده از طراحی و چاپ ست اداری منحصر بفرد تبلیغ کوچک و کم هزینه و در عین حال با تاثیر بسیارقوی برای جذب مخاطب داشته باشیم . استفاده از نوع کاغذ ، رنگ ، فونت ، طرح و استانداردهای لازم و ضروری و هماهنگی بین این مجموعه بطور غیر مستقیم تاثیر مطلوب و مثبتی را به مخاطب شما انتقال می دهد .

سربرگ وپاکت نامه در طراحی و چاپ ست اداری

برای طراحی و چاپ سربرگ و پاکت عموما از سایزهای متعارف و استاندارد استفاده می شود ولی بعضاً از سایزهای خاص نیز استفاده می شود. برگه ای است که بطور معمول در قطع A4 21 * 7/29 سانتیمتر ارائه می شود و برای انجام امور نامه نگاری ادارات و موسسات یا اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار می گیرد. مواردی که امکان حضور در سربرگ را دارند، عبارتند از: نشانه و عنوان، نشانی، عناوین مانند « تاریخ، شماره، پیوست » که با توجه به فایل های آماده برای نامه نگاری های اداری، بر روی سربرگ چاپ نمی شوند و تنها فضای لازم برای چاپ آنها توسط چاپگرهای رومیزی در سربرگ پیش بینی می شود. همچنین عناصر بصری تزئینی دیگر. بطور معمول محل قرارگیری آرم و عنوان در بالای سربرگ پیش بینی می شود، این مورد به ویژه در سربرگ های ادارات دولتی بعنوان یک اصل رعایت می شود. اگر چه در سایر موارد طراح می تواند با توجه به روحیه و محدوده ی فعالیت سفارش دهنده، مکان مناسب برای قرار گرفتن آرم و عنوان را تعیین کند .

طراحی و چاپ ست اداری
طراحی کارت ویزیت

کارتی در ابعاد استاندارد 5×9 سانتیمتر است که بر روی مقوا با گراماژ گوناگون ارائه می شود. کارت ویزیت در حقیقت نخستین مانور تبلیغاتی برای یک موضوع است. (بویژه برای اشخاص حقیقی) عناصر بصری که بطور معمول در کارت ویزیت قابلیت حضور دارند عبارتند از: نشانه و عنوان، مختصری از محدوده فعالیت و نشانی. افقی یا عمودی بودن کارت ویزیت بستگی به چگونگی تصاویر و نوشتار آن دارد. در طراحی گرافیکی کارت باید محدوده ای خالی از عناصر نوشتاری و تصویری پیش بینی شود تا گرفتن کارت از آن قسمت انجام گیرد.


طراحی پاکت نامه

ابعاد پاکت نامه معمولاً متناسب با ابعاد سربرگ (A4) تعیین می شود. بهتر است ابعاد پاکت مورد نظر در حالت بسته شده، یک سوم ابعاد سربرگ به اضافه ی شش میلیمتر (پهنا و بلندا) باشد . پاکت نامه نیز دارای نشانه و عنوان است و درج نشانی بر روی آن الزامی است. محل قرارگیری نشانه و عنوان معمولاً در نیمه ی سمت چپ و بالاست. نشانی نیز قاعدتاً در پایین سمت چپ قید می شود. چیدمان عناصر موجود در پاکت نامه بیشتر در حالت افقی انجام می گیرد .

آنچه باید مورد توجه باشد، خالی نگهداشتن نیمه ی بالا و سمت راست پاکت جهت الصاق تمبر و انجام عملیات پستی است (در صورتی که هزینه پست پیشاپیش محاسبه شده باشد، استفاده از این بخش، نیز بلامانع است) البته مقصود از خالی بودن این بخش، عدم درج اطلاعات نوشتاری و تصاویری نظیر آرم است و استفاده از خطوط و فرم های تزئینی امکان پذیر خواهد بود، اگر چه همین موارد نیز بایستی با احتیاط انجام شود چرا که نصب تمبر و مهرهای پستی اثر گذاری خود را خواهند داشت .

نکته ی پر اهمیت در طراحی ست اوراق اداری، ضرورت هماهنگی بصری در تمامی محصولات آن است. به عبارت دیگر یک هویت مشخص باید در میان سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه، کارت پرسنلی و ... موجود باشد .  

 طراحی و چاپ اوراق اداری

سایزهای استاندارد سربرگ و یادداشت  : 

*A4 = 210 mm x 297 mm 

*A5 = 148 mm x 210 mm 

*A6 = 105 mm x 148 mm 

*A7 =   74 mm x 105 mm 

*B4 = 250 mm x 353 mm

*B5 = 176 mm x 250 mm

*B6 = 125 mm x 176 mm

*B7 =   88 mm x 125 mm

سایزهای استاندارد پاکت: 

*پاکت  C6  =     114mm x 162mm = A6

*اداری ( ملخی )   DL =    110mm x 220mm=

)پاکت C5 =    160mm x 220mm = A5

*پاکت C4  =  230 mm x 310 mm =  A4

*پاکت C3  =  320 mm x 440 mm= A3

  کاغذ

برای چاپ ست اداری عموما از انواع کاغذهای تحریر استفاده می کنند. برای چاپ سربرگ و پاکت با ویژگی های خاص علاوه بر کاغذ تحریر از کاغذهای کتان ،گلاسه نیز استفاده می شود .

 برجسته کردن

برای جلب توجه مخاطب در چاپ قسمتی از کار ( لوگو ، برند ، شعار و ) را برجسته میشود که با توجه به ضخامت و نوع کاغذ این برجسته شدن نیز متغییر میباشد 

امباس (بافت دار کردن کاغذ): امباس روش نسبتاً جدیدی در صنعت چاپ بشمار میآید که با خلق نقش های برجسته بر روی سطح کاغذ بصورت کلی و یکدست آن را از حالت ساده به طرح دار تغییر می دهد .

برش های خاص

  با طراحی و ساخت قالب تیغ برش امکان برش سربرگ با گوشه های گرد و یا پاکت با در و مدل های خاص انجام می شود . 

نمونه های طراحی ست اداری در سایت تخصصی افراگرافیک موجود می باشند . همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس فروش این مجموعه تماس بگیرید.

 تلفن های تماس :

 66912056  66120694  66120698   09122246022 

 

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.