Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

طراحی مجله|طراحی نشریه|طراحی ماهنامه

طراحی مجله|طراحی نشریه|طراحی ماهنامه

چاپ مجله و چاپ نشریه

صفحه آرایی مجله یا طراحی مجله اگر چه کاری ذوقی و احساسی است،ولی قانونها و دستورالعمل های تدوین شده و مشخصی دارد. به طور طبیعی در پس هر یک از دستورالعمل های طراحی مجله ، استدلاهای حسی، منطقی و تجربی نهفته است.از زمانی که صفحه آرایی نشریه و طراحی نشریه مورد توجه قرار گرفت، اختلاف بین طراحی روزنامه و مجله که تا آن زمان یکی بود آشکار شد. به عبارتی صفحه آرایی (layout) ، جریان طرح ریز و الگوی بصری طراحی مجله شد. صفحه آرایی مجله ها و روزنامه ها گرچه در بعضی موارد وجوه اشتراکی دارند ولی معممولا ویژگی و خصوصیت های صفحه آرایی مجله با روزنامه متفاوت است.

طراحی مجله چیست؟

 در عرف مطبوعات ، هرگاه ترتیب انتشار نشریه ای حداکثر ماهی یک بار باشد، برآن نشریه، عنوان «مجله » می گذارند. قطع، تعداد صفحه ها، ترکیب موضوعی مطالب و حتی نوع ماشین چاپی که در طراحی مجله مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله مواردی است که تفاوت میان ترکیب ظاهری مجله روزنامه را میتوان تشخیص داد. 

مجله مجموعه ای از مطالبی است که به طور مرتب با فاصله های معین زمانی منتشر می شود؛ مطالبی که درباره یک یا چند موضوع مختلف می باشند. کلمه Magazine به معنای بازار یا انبار اجناس گوناگون است. اما خریدار مجله تمام اجناس را یکجا خریداری می کند و از میان اجناس، آنچه را که مورد توجه اوست. بهره برداری می کند و آنگاه به انتظار شماره بعد می ماند. 
بنابراین تعریف قانونی مجله بدین قرار است : «مجله، نشریه ای است که برای روشن کردن افکار مردم در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی، فنی یا ادبی و ترقی دادن سطح معلومات مردم و نشر اخبار و اطلاعات و مطالب عام المنفعه و انتقاد و اصلاح اندیشه در امور عمومی، به طور منظم و در زمان معینی منتشر می شود». اولین ارزش و اهمیت طراحی مجله ، ظاهر آن، مانند : عکسهای رنگی، کیفیت کاغذ، تصویر پردازی استادانه و استفاده از رنگ و.... است که کل این مجموعه در صفحه آرایی گنجانده می شود.

 

636394675153711780طراحی مجله - طراحی نشریه.jpg

طراحی مجله طراحی نشریه

لی آوت یا صفحه آرایی مجله عبارت است از طرح ریزی برای یک صفحه یا گروهی از صفحه ها ؛ اما در اصطلاح به اگلوی نهایی صفحه های چاپ شده نیز لی آوت گفته می شود. از طرفی لی آوت وسیله ای برای ارائه اطلاعات نویسنده در انواع شکلها از قبیل متن، تصویر یا ترکیب متن و تصویر و سایر عوامل نمایش دهنده است. 

عناصری در صفحه آرایی مجله به کار گرفته می شوند که کاربرد هر کدام از آنها پیرو اصول و قواعد مخصوصی است، هر چند که در مجموع ذوق سلیقه هنرمند نقش غیرقابل انکاری در صفحه آرایی تخصصی و جذاب دارد. نام مجله، قطع، رنگ، عکس، طراحی صفحه ها، تیتر و سوتیتر، ستون بندی و انتخاب حروف ، از جمله عناصر مهم صفحه آرایی مجله و طراحی مجله به شمار می روند.

در طراحی نشریات محتوا خیلی بیشتر از طراحی نشریه مهم است و طراح باید بتواند با ایده و هنر خود در استفاده از ابزار طراحی به خلق محصولی خوانا، زیبا، بدیع برسد، به برخی راهکارها که تجربه شخصی اینجانب است در ادامه می پردازیم.

1- طراحی مجله یا مجلات که دارای قالب ثابت و مشخص هستند و باید در زمینه صفحه آرایی یا طراحی مجله بیشتر از طراحی قالب کلی وقت گذاشت، این مجلات معمولا دارای محتوای خیلی خیلی زیادی هستند و از طرفی سردبیر و مسئولین آن می خواهند تمامی محتوایشان در صفحات کار شود(یعنی بعضی اوقات برای هر صفحه تک یا دوصفحه و یا بیشتر، اگر متن را به صورت کامل و با فونت ریز هم ریخته شود، حتی جایی برای بولد نمودن تیتر ها و یک عکس نیز وجود ندارد).

2- طراحی مجله و صفحه آرایی مجلات که اولویت اول آنها ایده پردازی و زیبایی صفحات جهت جلب نظر مخاطب می باشد و در مرحله بعد محتوا در صفحه ریخته می شود، در اینگونه طراحی مجله خلق صفحات به اصطلاح پوستری زیبا در اولویت است و طراح مجله باید با جسارت تمام به طراحی بپردازد.

باید در طراحی صفحات ماهنامه با جسارت تمام به پیش رفت ولی در هرلحظه به شناسنامه دار بودن طرح فکر کرد که کل کار به صورت یک مجله واحد باشد و بماند.

(نکته مهم: نکته مهم اینست که نباید این برداشت غلط در ذهن شما باشد که در هر دو مدل طراحی قرار است فقط به یک مورد از محتوا یا ایده های طراحی بیشتر توجه شود، مثلا فقط طراحی و زیبایی مهم است و محتوا کامل نباشد! یا محتوا خیلی مهم باشد و طراحی اصلا مهم نباشد! بلکه منظور من اولویت بندی ها است. ممکن است وقتی شما از سردبیر بخواهید که برای زیبایی صفحات فضای خالی در اختیار شما قرار دهد با جواب محکم ایشان روبرو شوید که اصلا ممکن نیست و باید مطالب همه استفاده شود و حتی یک واو هم نباید از قلم بیفتد! یا در جواب بشنوید که با رویی گشاده در خواست شما را قبول کند و به بررسی متن بپردازد تا شاید با حذف برخی موارد بتواند به خواسته شما برسد!)

 

راهکارهای مشترک در طراحی مجله  ، طراحی ماهنامه و طراحی فصلنامه

یک راه حل ساده و بسیار کاربردی در طراحی  1- عکس 2- زیرنویس 3- تیتر 4- متن می باشد.

حال به تشریح آن می پردازیم؛

مهمترین عناصر جلب ‌توجه مخاطب؛ رنگ، عکس، تصویرسازی و عناوین طراحی مجله یا طراحی نشریه می باشد. پس از جلب توجه مخاطب، باید عامل نگه‌دارنده ی چشم سریعاً کار خود را انجام دهد(طبق تحقیقات انجام شده در خصوص مجله ماهنامه فصلنامه شما فقط ۱۰ ثانیه برای این کار وقت دارید)

می توانیم با یک عکس بزرگ جذاب نگاه خواننده را به صفحه مورد نظر خود جلب کنیم و در مرحله دوم موضوع متن که در ترتیبی منطقی قرار گرفته باشد تا بتواند توجه خواننده را حفظ نماید. بعد از عکس می‌توان انتظار داشت که خواننده برای توضیح به زیرنویس آن توجه کند، به‌وسیله عنوان، خواننده ترغیب می‌شود و عنوان، مانند فلش او را به متن مقاله هدایت می‌کند.
سرتیتر ها یا عناوین، به ‌ویژه هنگامی ‌که با فضای سفید زیادی همراه باشند می‌توانند توجه خواننده را به‌ اندازه کافی حفظ کند و در او اشتیاق ایجاد کند. سر تیترها و عنوان، همراه با عکس‌ها و تصاویر بسیار مؤثرند و هم‌چنین کار خود را هم به ‌تنهائی انجام می‌دهند.

 

کانون تبلیغاتی افراگرافیک

برای طراحی مجله و طراحی نشریه ای منحصربفرد و خلاقانه با ما تماس بگیرید.

021-66912056  021-66562677 021-66120698   0912-2246022

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.