Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

صفحه بندی نشریه و طراحی نشریه

صفحه بندی نشریه و طراحی نشریه

طراحي و صفحه بندی نشريه را مي توان در 3 قالب مهم طراحي و صفحه آرايي روزنامه ، طراحي و صفحه آرايي كتاب و طراحي و صفحه آرايي مجلات تقسيم بندي نمود :

1- روزنامه ها به دليل وظيفه اطلاع رساني و داشتن آيتم هاي مختلف خبري، خوانندگان خاص و تقريباً ثابتي را دارا مي باشند كه ديگر احتياجي به صفحه آرايي و گرافيك خاص و خلاقيت و نوآوري بديع در هرشماره را ندارد، اگرچه نوع طراحي آنها باعث جذب بيشتر خوانندگان و افزايش تيراژ روزافزونشان مي شود.

2-طراحي و صفحه آرايي كتاب ها نيز مطابق با سلايق خوانندگان و موضوعات آنها انجام مي پذيرد؛ سادگي و در اغلب موارد عدم گرافيكي بودن صفحات از ويژگي خاص كتاب هاست، چرا كه پيش فرض مطالعه كتب، نياز مخاطب به مطالب كتاب تشخيص داده شده و صفحه آرايي را جزو عوارض و فرعيات آن مي شمارند و بيشتر به نوع چاپ و جنس ورق هاي كتاب، بها داده مي شود.

3-گروه سوم طراحی و صفحه آرایی نشريات و طراحی و صفحه آرایی مجلات هستند، آنها نشرياتي هستند كه اغلب به صورت متناوب و در بازه زماني مشخص براي گروه سني خاص چاپ شده كه در آن سعي مي شود موضوع واحدي در قالب هاي مختلف بررسي شود.

مهم ترين بعد يك مجله را گرافيك و صفحه آرايي ممتاز آن مشخص مي كند، شايد بتوان جمله را بدين سان گفت كه تكنيك هاي گرافيكي مجلات، امري ضروري، لازم و غيرقابل اجتناب است؛ چرا كه وقتي مجله اي در پيش خوان روزنامه فروشي ها يا فروشگاه هاي تصوير پرزرق وبرق مجلات مي باشد. از اين روست كه صفحه آرايي و طراحي مجلات نوعي اصول تبليغي به شمار مي رود و گرافيست هاي مجلات مي بايست علاوه بر دانش گرافيكي لازم و تجربه كافي، از علم روانشناسي در جذب مشتري نيز آگاه باشد.

دونكته ديگر در صفحه آرايي و طراحی نشریه

۱) جهت و سوی نگاه تصویر، دركتابهای تصویری، جاگذاری تصاویر بایستی با توجه به محتوا و تركیب بندی تصویر و تاثیر متقابل تصویر و متن صورت گیرد. هر تصویر عموماً به تناسب عناصر بصری كه دارد به جهاتی از بالا، پائین، چپ و یا راست متمایل است. گاهی چهره یا چهره هایی تصویر به یكی‌ از چهار جهت فوق الذكر متمایل است. دراین مواقع بهتر است مطلب و تیتر با جهت نگاه و توجه تصویر هماهنگ باشد. به این نمونه ها توجه كنید.

۲) عناصر بصری و نشان ها. این عناصر عموماً برای توجه دادن به یك تیتر یا مطلب به كار می رود كه بایستی در به كارگیری آنها، به سادگی و خوانایی متن نیز توجه كرد. اصولاً به كارگیری هر عنصری در صفحه بایستی ، با هدف آرامش و آسایش خواننده در راحت خواندن و ایجاد انگیزه برای مطالعه بیشتر صورت بگیرد.

 طراحی نشریه

صفحه آرایی نشریه | صفحه بندی نشریه | طراحی نشریه

صفحه آرایی مجله

صفحه آرایی مجله اگر چه کاری ذوقی و احساسی است، ولی قانونها و دستورالعملهای تدوین شده و مشخصی دارد. به طور طبیعی در پس هر یک از این دستورالعملها، استدلاهای حسی، منطقی و تجربی نهفته است. از زمانی که در طراحی نشریه ها مورد توجه قرار گرفت، اختلاف بین روزنامه و مجله آشکار شد. به عبارتی صفحه آرایی (لی آوت)،جریان طرح ریز و الگوی بصری مجله شد. صفحه آرایی مجله ها و روزنامه ها گرچه در بعضی موارد و جوه اشتراکی دارند ولی معممولا ویژگی و خصوصیت های صفحه آرایی مجله با صفحه آرایی روزنامه متفاوت است.

در چاپ مجله به تیراژ آن بایستی بسیار دقت نمود وباتوجه به تیراژ نوع دستگاه چاپ مشخص می گردد. صفحه بندی و طراحی درحال حاضر با نرم افزارهای بروز انجام می گیرد و در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت است. ابعاد مجلات درچاپ نیز متفاوت است که این نیز برگرفته از سفارش کارفرما وخلاقیت طراح است. چاپ مجلات ماهانه وهفتگی باخبرنامه ها و گاهنامه ها بسیار متفاوت است ودرمجلات هفتگی وماهانه معمولا 4 رنگ چاپ می شوند واز گراماژ خاصی پیروی می کنند. 
طرح جلد هر كتاب، يكي از فاكتورهاي اصلي در فروش آن است. براي اكثر ما بارها پيش آمده كه هنگام تورق كتاب‌ها در كتاب‌فروشي‌، كتابي را فقط به اين دليل كه طرح جلد جذابي دارد، خريده‌ايم. 
نمي‌گويیم كه طرح جلد يك كتاب همه‌چيز آن است، اما نمي‌توان منكر تاثير آن روي فروش كتاب شد. در واقع يك‌ طرح جلد خوب، معرف كتاب است و اولين چيزي است كه توجه خواننده ‌احتمالي را جلب مي‌كند و انگيزه مطالعه آن كتاب را در او ايجاد ميکند طراحی جلد زیبای کتاب است. چاپ مجله و نشریات را با دستگاه های رول و افست متناسب با تیراژ آنها انجام می دهند. معمولا با کاغذ های تحریر(60-70-80) و گلاسه از 48تا 135گرم پاچ می نماند که عمدتا جلد آن از گرماژ بیشتری برخوردار است و روکش نیز استفاده می نمایند.

 

کانون تبلیغاتی افراگرافیک

66912056  66120694   66120698   09122246022

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.