Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

طراحی کاتالوگ | طراحی کاتالوگ تبلیغاتی و نمایشگاهی

 

طراحی کاتالوگ طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

طراحی کاتالوگ صنعتی - طراحی کاتالوگ نمایشگاهی

 

درصورتیکه قصد ارائه اطلاعاتی مکتوب یا مصور را دارید، استفاده از طراحی کاتالوگ و طراحی کاتالوگ تبلیغاتی بهترین ابزار است . طراحی کاتالوگ میتواند به صورت یک طرح تیغ و یا جنس خاصی که نشانه هویتی از سازمان و یا شرکت شما را نمایانگر باشد به چاپ رسد . مانند کاتالوگ یووی خورده ،کاتالوگ یووی موضعی ،کاتالوگ یووی شنی،کاتالوگ با متن برجسته،کاتالوگ سلفون مات،کاتالوگ سلفون براق و ...، کاتالوگ وسیله ای برای بیان، آموزش و یا دستورالعمل استفاده از یک دستگاه یا کالا و یا ارائه خدمات می باشد و یا حتی به بیانی دیگر، در کاتالوگ بیشتر از آنکه جنبه تبلیغاتی آن مطرح باشد، جنبه آموزشی آن مورد تاکید و توجه است. طراحی کاتالوگ نمایشگاهی نیز نسبت به مقدار و حجم اطلاعات صورت میگیرد و تعداد صفحه هر چقدر هم که زیاد باشد، تاثیری در چارچوب و قوانین طراحی کاتالوگ تبلیغاتی ندارد. کاتالوگها دارای انواع گسترده ای از شکل ها و فرم ها هستند.

ساده ترین فرم طراحی کاتالوگ ، یک برگه یک رو است. شکل های مفصل تر کاتالوگ ها نیز دارای جلد و تعداد صفحات زیاد است. همین طور انواع دیگری از کاتالوگها هستند که دارای تاهای پیچیده ای هستند و همگی در یک قالب جا می گیرند و هدف واحد آن ها معرفی محصولات، تاریخچه، دوره های آموزشی و رساندن اطلاعاتی از این دست است. اما نکته ای که اکثرا به آن توجه نمی کنند، تفاوت بین کاتالوگ است . کاتالوگ وسیله ای برای بیان، آموزش و یا دستورالعمل استفاده از یک دستگاه یا کالا می باشد و یا به بیانی دیگر، در کاتالوگ بیشتر از آنکه جنبه تبلیغاتی آن مطرح باشد، جنبه آموزشی آن مورد تاکید و توجه است.. حال با توجه به نکته فوق، طراحی کاتالوگ صنعتی نیز باید نسبت به هدف طراحی و چاپ کاتالوگ صورت پذیرد تا علاوه بر انتقال آسان موضوع زیبایی خاص خود را نیز حفظ کند .

 

طراحی کاتالوگ

 

کاتالوگ ها وسیله ای صرفا برای تبلیغات و معرفی هستند که جنبه زیبا شناختی یا به اصطلاح همان طراحی کاتالوگ ، مهمترین اصل به شمار می رود. اطلاعاتی که در یک کاتالوگ قرار داده می شود حتی الامکان باید اطلاعاتی فشرده شده و کلی و یا به بیانی دیگر چکیده ای از کل اطلاعات باشد که بتواند یک یا چند محصول، شرکت یا کسب و کار را به بهترین شکل ممکن معرفی کند. کاتالوگها می توانند در تعداد صفحات گوناگون و در شکل مختلف طراحی و چاپ شوند ولی نکته ای که باید در طراحی کاتالوگها مورد توجه قرار گیرد، حمل و استفاده آسان کاتالوگها می باشد. طرح های ابتکاری و منحصر به فرد و چاپ با کیفیت بالا و دقیق واحد طراحی ، تبلیغات و چاپ گروه افرا گرافیک همواره توانسته بهترین نتیجه را در طراحی کاتالوگ ها و بروشورهای مشتریان به ارمغان بیاورد.

شايد به طور معمول و بيشتر در کشور ما طراحی بروشور و طراحی کاتالوگ را مترادف هم مي‌دانند و تفاوتي بين اين دو قائل نيستند ولي در حقيقت بروشور و طراحی کاتالوگ هر کدام کارکرد و مشخصات خاص خود را دارد، پس در اينجا زودبيز شما را با تعريف و کارکرد هر دو محصول آشنا مي‌کند تا بهتر بتوانيد در مورد آنچه که نياز داريد تصميم‌گيري کنيد :

برشور (Brochure) به کتابچه‌ يا جزوه‌اي گفته مي‌شود که تعداد صفحات آن کمتر از 80 صفحه و حاوي اطلاعات اوليه، تصاوير و نمودارهاي مرتبط با آن باشد. اين اطلاعات در مورد خدمات، محصولات و يا اهداف سازمان شما و چگونگي عملکرد آن‌ها مي‌باشد.بنابراين يک بروشور بيش از آن که جنبه تبليغات مستقيم براي کالا يا خدمات شما را داشته باشد براي تشريح و آموزش چگونگي آن‌ها به‌کار مي‌رود.مخاطبي که بروشور شما را در دست مي‌گيرد مانند يک مجله آن را مطالعه مي‌کند و طي آن اطلاعات جامعي از موضوعي که شما قصد معرفي آن را داشته‌ايد بدست مي‌آورد.

در مورد طراحی کاتالوگ با کاربردي متفاوت روبرو هستيم، طراحی کاتالوگ دفترچه ای جذاب است حاوي اطلاعاتي فهرست‌وار و دسته بندي شده از آنچه که قصد تبليغ آن را داريد. تصاوير بزرگ از کالا يا موضوع مورد نظر به همراه توضيحاتي تيتروار و کوتاه در کنار اطلاعات و شعار تبليغاتي شرکت شما ترکيبي را بوجود مي‌آورند که کاتالوگ ناميده مي‌شود. طراحی کاتالوگ بايد به گونه اي باشد تا مخاطب را جذب کرده و در کمترين زمان ممکن اطلاعات و پيام را به او منتقل کند پس بايد از جلوه هاي بصري و گرافيک بيشتري نسبت به بروشور برخوردار باشد.

 

طراحی کاتالوگ 

طراحی کاتالوگ (Catalog Design) و جاپ کاتالوگ Catalog Print برای محصولات عمده یک شرکت تولیدی و یا برای ارائه خدمات یک شرکت طراحی و چاپ صورت می پذیرد. طراحی کاتالوگ ها دارای جزئیاتی هستند که برای مصرف کننده اهمیتی ندارند اما برای واسطه یا فروشنده و یا مغازه داری که این کالا یا خدمات را به مصرف کننده عرضه می کند مهم می نماید. طراحی کاتالوگ ها بسته به نوع طراحی معمولا در چند لت یا سیمی یا منگنه ای چاپ می گردند.

 

کاتالوگ حرفه ای

 

طراحی کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ Catalog و بروشور Brochure به یک فایل جمع آوری شده از کالا و یا خدمات ارائه گردیده به واسطه شرکت شما و یا سازمان‌ های دیگر با اطلاعات جامع و کامل مورد نیاز برای ارائه دهنده کالا و خدمات گفته می شود. در حقیقت در طراحی کاتالوگ جهت افرادی که به عنوان رابطه تولید کننده ، بازار هدف و مخاطبین می باشند، جمع آوری و چاپ می گردد. این افراد معمولا خریدهای انبوهی دارند و یا افرادی هستند که وظیفه ارائه محصول را دارند. کاتالوگ ها معمولا به صورت محدود چاپ و در اختیار خریداران و شرکت ها قرار می گیرند. کاتالوگ ها گونه ای از تبلیغات در زمینه تولید و ارائه خدمات است که می توان آن ها را برقرار کننده مستقیم و انتقال دهنده مفهوم و تاریخچه و محصولات شرکت دانست. از ایجاد کاتالوگ تا کنون زمان زیادی نمی گذرد طراحی کاتالوگ نزدیک به یک قرن است که رواج یافته است.

با رشد محصولات و خدمات و همچنین عدم جوابگویی تراکت ها و بروشور های تک رنگ و همچنین هزینه بر بودن معرفی های حضوری ناچار برای ایجاد انگیزه و معرفی محصولات در بازار شرکت ها اقدام به خلق شیوه جدیدی از گرافیک شدند تا مخاطبین بتوانند در فرصت مناسب با تولیدات و خدمات ارائه شده توسط شرکت ها آشنا شوند، همچنین با رشد و تنوع کالاها برای جامعه و همچنین گسترش فعالیت های صنعتی بعد از جنگ جهانی، صنعت تبلیغات را به گونه‌ ای رشد داد که هیچ وقت خدمت و یا محصولی بدون طراحی کاتالوگ جایی در بازار نداشت باشد. لذا در طی زمان جهت هدایت ذهن مخاطبین باید روشی یافت تا با آن روش بتوان بازار موجود را از دست دیگر رقبا خارج نمود و این فعالیت ها در نهایت تبدیل به رشد عرصه گرافیک و طراحی گرافیک گردید. کاتالوگ ابزار مناسبی بود تا مخاطبین بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت شناخت بالاتر محصولات و خدمات، در زمان کوتاهتری باشند. کاتالوگ از عناصری همچون ارائه شناخت از لحاظ کمی و کیفی- تصاویر محصولات معرفی شرکت ها و ساختار فنی چه از مسیر گرافیکی و چه از نظر ستون، عملکردهای وسیعی دارد.

 در ابتدا طراحی کاتالوگ ها به صورت برگه ای و پشت و رو بودند که شکل ظاهری آنها شبیه به بروشورهای امروزی بود و جلدی همچون پوستر را دارا بودند و چندی بعد ابعاد آن به صورت استاندارد ظاهر گردید که ابتدا توسط فرانسوی ها ارائه گردید.بر اساس این تعریف طراحی کاتالوگ معمولا از دو کاغذ یا بیشتر تشکیل شده و علاوه بر آن از نوشته نیز بهره می برد. از مهمترین دلایل استفاده از کاتالوگ دادن توانایی درک به مخاطبین بازار هدف جهت شناخت تولیدات و خدمات است.

 

انواع طراحی کاتالوگ حرفه ای

طراحی کاتالوگ ها به دو شکل وظیفه خود را در خصوص محصولات و خدمات شرکت ها بیان می نمایند:

طراحی کاتالوگ های چند محصولی و تک محصولی

انواع طراحی کاتالوگ ها :

 

طراحی کاتالوگ صنعتی

طراحی کاتالوگ جنرال

طراحی کاتالوگ محصولات

طراحی کاتالوگ مواد غذایی یا کال بوک

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ و هزینه طراحی و چاپ بروشور با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید:

 کانون تبلیغاتی افرا گرافیک

 •   تلفن: 66562677-021  -  66912056-021

 •   همراه: 09122246022

 •   پست الکترونیک: info@afragraphic.ir

 •   وب سایت: www.afragraphic.ir

 •   تلگرام: www.telegram.me/afragraphic_ir

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.