Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

چاپ کاتالوگ-مشخصات فایل های ارسالی جهت چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ-مشخصات فایل های چاپی ارسالی

جهت ارائه محصول چاپ شده با بهترین کیفیت نیاز هست که هم طراحی هم چاپ در کیفیت مطلوبی قرار گیرند.یکی از اهمیت های کاری در شرکت افراگرافیک بالا بودن کیفیت فایل طراحی است. در صورتی که چاپخانه از بهترین ماشین های چاپی و تجهیزات چاپی برخوردار باشد چنانچه فایل طراحی دارای کیفیت مناسبی نباشد خروجی کار به صورت چاپ شده نمیتواند کیفیت بالایی داشته باشد. لذا موارد مهم برای طراحی کاتالوگ یا طراحی بروشور یا هر نوع طراحی دیگر را در نظر داشته باشید.

بدین منظور تعدادی از فاکتورهای طراحی کاتالوگ را برای شما لیست نموده ایم:

1-      کیفیت یا وضوح یا رزولوشن طرح کاتالوگ

معمولا طراحی کاتالوگ یا طراحی بروشورها با وضوح 300 dpi طراحی میشوند. و نکته مهم اینکه توجه داشته باشید طرحی که در مانیتور خوب دیده میشود دلیل بر چاپ با کیفیت یا خوب طرح نمیباشد. جهت طراحی بنر و بیلبورد با مساحت زیاد و دید از فاصله دور نیازی به رزولوشن بالا نیست و رزولوشن 150 dpi کافی میباشد. همیشه باید سعی نمایید که وضوح طراحی را از ابتدای کار بالا نگه دارید.

2-      سایز فایل طراحی

آشنایی با ابعاد طراحی برای هر طراح مهم میباشد. شیت های چاپی ابعاد ثابتی دارند که با توجه به این ابعاد باید تقسیم بندی طول و عرض کاتالوگ یا هر محصول چاپی دیگر انجام پذیرد. یعنی با دانستن طول شیت چاپی در چاپ آفست باید بتوان با ضریب مشخص تعداد برگ کاتالوگ را قرار داد و همچنین در مورد عرض شیت چاپی. لپ کلام اینکه طول و عرض طرح شما باید با طول و عرض شیت چاپی تناسب داشته باشد.

3-      استانداردهای رنگی جهت طراحی کاتالوگ

مود های رنگی زیادی در سیستم طراحی وجود دارد که رایج ترین آنها RGB  و CMYK  میباشد. RGB  نماینده رنگهای قرمز، سبزو آبی میباشد . این سیستم رنگی بیشتر در دنیای دیجیتال جا دارد یعنی در مورد استفاده تبلت ها ، نمایش دیجیتالی و سی دی های مالتی مدیا. ترکیب رنگی زیادی با این سه رنگ میتوان ایجاد کرد که هر کدام از این رنگها یک عدد از 1 تا 100 نشانگر تندی و کندی رنگ آن میباشد. حال تعداد رنگهای ساخته شده با این ترکیب 100*100*100  حالت ممکن خواهد بود. این سیستم چاپی معمولا در چاپ دیجیتال رایج بوده و در مورد چاپ آفست جایی ندارد . پس طراحان باید به این موضوع کاملا آگاه باشند.

CMYK  نماینده رنگهای فیروزه ای ، سرخابی ، زرد و سیاه میباشد. این سیستم به سیستم رنگهای جوهری معروف است و تنوع رنگی در RGB  بسیار بالاتر از حالت CMYK  میباشد. این تنوع رنگی RGB باعث میشود که بسیاری از رنگهای تولیدی در این سیستم قابلیت تولید در چاپ آفست را نداشته باشند. پس بنابراین سیستم رنگی CMYK در چاپ آفست کمترین تفاوت رنگی را ایجاد میکنند.

4-      فرمت فایل طراحی کاتالوگ

فایل های رایج جهت طراحی کاتالوگ یا طراحی بروشور و همچنین جهت ارسال به لیتوگرافی pdf ، jpeg ،  tiff  میباشند. که از سه فرمت ذکر شده بهترین طرح جهت طراحی کاتالوگ و یا صفحه آرایی فرمت pdf می باشد. بدلیل عدم تغییرات در فایل طراحی شده وضوح و حفظ کیفیت این فرمت مناسب شناخته شده است.

5-      چینش عناصر کاتالوگ یا بروشور

طراحی کاتالوگ از عناصر و ساختاری از قبیل تصویر محصولات ، متون ، لوگو ، اطلاعات تماسی ، نمودارها و ... تشکیل شده است. نحوه چینش عناصر کاتالوگ باید به گونه ای باشند که خطوط برش در نظر گرفته شوند فاصله ها از حاشیه ها رعایت شوند و حداقل رعایت فاصله از لبه ها نیم سانت باشد. مورد دیگر رنگ پس زمینه میباشد که باید از هر انتها ادامه داشته باشد.

6-      کیفیت تصاویر کاربرده شده در طراحی کاتالوگ

تصاویر استفاده شده در کاتالوگ مهمترین عنصر در زیباسازی کاتالوگ هستند . توجه به کیفیت بالای تصویر باعث افزایش کیفیت خروجی چاپ میشود. تمیز بودن تصویر ، رنجه رنجه نبودن تصویر ، پیکسل پیکسل نبودن و دوربریه صحیح تصویر از موارد مهم در گنجاندن تصویر در طراحی کاتالوگ یا صفحه آرایی میباشد.

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.