Info@Afragraphic.ir
0912 22 460 22
خدمات و مطالب آموزشی

چاپ افست Offset Printing

چاپ افست Offset Printing

چاپ افست (Offset Printing) یکی از فراوان‌ترین نوع چاپ ‌ها است و روش مطمئنی براي دستيابي به بهترين وبالاترين كيفيت تيراژ است . معمولا براي چاپ انواع كتاب، مجله، بروشور، كاتالوگ، پوستر و هر چيزي كه قرار است بر روي كاغذ یا مقوا و با تيراژ بالا (معمولاً 1000 عدد به بالا) چاپ شود مورد استفاده قرار مي گيرد.

در چاپ افست از مد رنگCMYK استفاده مي‌شود (معروف به چاپ چهار رنگ) و هر رنگ به صورت جدا گانه بر روي كاغذ چاپ شده و عمل تركيب رنگ بر روي كاغذ صورت مي‌گيرد. منظور از چاپ چهار رنگ این نیست که طرح فقط از چهار رنگ تشکیل شده، بلکه رنگ‌های موجود در طرح، ترکیبی از چهاررنگ اصلی هستند.

بعد از طراحی و اجرا فایل، به لیتوگرافی سپرده می‌شود. در این مرحله توسط دستگاه ایمیج ستر Image Setter از کار خروجی (فیلم) گرفته می‌شود. در کار‌های چهار رنگ چهار فیلم که نشان دهنده‌ی رنگ‌های سایان یا آبی با حرف اختصاریC - ماژنتا یا قرمز با حرف اختصاری M - یِلو یا زرد با حرف اختصاریY - بِلَک یا مشکی با حرف اختصاری K می‌باشد به دست می آید.
(دستگاه ایمج ستر شبیه به چاپگر است با این تفاوت تغذیه آن به جای کاغذ، فیلم است.)

پس از تهیه‌ی فیلم از فایل‌ها، فیلم‌های هر رنگ به صورت مجزا در دستگاهی به نام قید کپی قرار گرفته و پس از عمل نوردهی نقش فیلم بر روی زینک می‌افتد به دنبال آن ظهور زینک انجام می‌شود، بدین ترتیب چهار زینک از هر رنگ تهیه می‌شود.

ماشین چاپ به طور کلی از غلطک‌های متعدد تشکیل شده است که مرکب را یکنواخت کرده و نهایتا به زینک می‌رساند. زینک ابتدا به وسیله غلطکی مرطوب می شود، در واقع قسمت‌هایی که نقش ندارند مرطوب شده و قسمتهای نقش دار رطوبت نمی گیرد. مرکب توسط غلطک دیگری بر روی زینک مالیده می‌شود و چون مرکب چرب است روی قسمت‌های مرطوب که نقش ندارد نمی‌نشیند. به دنبال آن نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ می‌افتد و بعد از آن به کاغذ منتقل می‌شود.

نحوه ي محاسبه ي قيمت چاپ در سيستمِ چاپ افست به اين صورت است كه از يك برگ تا 5000 برگ هزينه اي ثابت براي چاپ دريافت ميگردد و با توجه به اينكه هزينه ي ساخت زينك نيز ثابت بوده و به تيراژ كار بستگي پيدا نميكند با افزايش تيراژ چاپ هزينه ي چاپ هر برگ كاهش مي يابد.به همين دليل از چاپ افست براي چاپ در تيراژ هاي پايين استفاده نمي شود.

در تصویر پایین، فرایند چاپ در سیستم چاپ افست را مشاهده می‌کنید:

چاپ افست Offset Printingچاپ افست Offset Printing

 

 

نظــرات شما

نام :
وب سایت :
ایمیل :
پیغام :  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت طراحی و چاپ افراگرافیک  می باشد.